Izraelska sztuka walki

Sztuki walki na pierwszy rzut oka większości osób kojarzą się przede wszystkim z odległymi krajami azjatyckimi, które faktycznie dla wielu ze sztuk walki stanowią kolebkę. W rzeczywistości jednak w dawnych czasach, gdzie o sile państwowości i możliwościach obronnych decydowała przede wszystkim silna armia i inne wyspecjalizowane służby wywiadowcze lub specjalne – każde państwo starało się stworzyć własne fundamenty pod odpowiednie techniki obrony czy ataku. A walka wręcz, przynajmniej do momentu zdominowania pola walki przez broń palną i inne, nowocześniejsze metody ataku z dystansu, stanowiła absolutną podstawę wyszkolenia każdego żołnierza. Ktoś, kto nie byłby w stanie walczyć wręcz, na miecze, noże czy inną broń białą – nie miałby szans na odnalezienie się w żadnej armii ani oddziale. W większości zaś przypadków, przy długiej i męczącej walce, to umiejętności walki wręcz mogą mieć kluczowe znaczenie, gdyż pozwalają one w szyki sposób wyzwolić się z blokady założonej przez przeciwnika, obezwładnić nawet dwóch czy trzech napastników albo rozbroić kogoś wyposażonego w nóż czy maczetę.

Nie ma więc możliwości, aby na współczesnym polu bitwy żołnierze nie byli w stanie długo i skutecznie bronić się wyłącznie przy użyciu siły własnych mięśni i technice wyszkolonej przez lata warsztatów i treningów. Ponieważ zaś na polu walki stosunkowo niewiele korzyści można byłoby wyciągnąć z takich sztuk walki jak karate czy nawet judo, niektóre armie i jednostki specjalne przygotowują swoich członków do walki zupełnie innymi technikami i środkami, bardziej przydatnymi w najtrudniejszych warunkach bojowych. A w ścisłej czołówce najchętniej wpajanych młodym kadetom sztuk walki i technik samoobrony, od wielu dekad znajduje się wymyślona i dopracowana do perfekcji przez izraelskie służby specjalne krav maga.

Główne zalety, jakie prezentuje krav maga w porównaniu do innych często stosowanych technik nauczania, to jej wyjątkowa skuteczność. Ograniczona ilość ruchów, jaką potrzebuje do wykonania wyszkolony w krav maga komandos, aby obezwładnić kogoś lub wydostać się z blokady założonej przez przeciwnika, sprawia, że krav maga jest niesamowicie wydajną sztuką walki. Dobrze wyszkoleni zawodowcy są w stanie z powodzeniem stawiać jednoczesny opór przed trzema lub nawet czterema napastnikami, a siły zużyte w trakcie walki są zdecydowanie mniejsze. Dzięki temu, że sama krav maga w sposób otwarty czerpie z wielu innych sztuk walki, wybierając z nich to, co najlepsze, żołnierze czy zawodnicy trenujący tą sztukę, mają wszechstronne możliwości. To oznacza, że mogą walczyć nie tylko w przysłowiowej stójce opierając się na sile lub szybkości ramion – z powodzeniem są w stanie wykorzystywać podstawowe zachowania i techniki chociażby z judo i ju-jitsu do odpowiedniej walki w parterze, czy leżąc. Trenując krav maga każdy dowiaduje się zarówno jak poradzić sobie w ataku, ale także jak funkcjonować prawidłowo w defensywie i wykorzystywać siłę ataku przeciwnika, co z kolei charakteryzuje wszystkie wschodnie sztuki walki.

Dzięki świadomości anatomii człowieka i znajomości zasad dynamiki czy siły fizycznej, możliwe jest takie skuteczne wykorzystywanie pędu i siły ciosu przeciwnika, aby wytrącić jego ciało z pozycji równowagi i rzucić nim lub go obezwładnić – nie używają prawie w ogóle siły własnego układu. Tego także uczy krav maga, która zmusza do jednoczesnego rozwijania parametrów siłowych, ale również koordynacyjnych i szybkościowych, stawia zarówno na silne nogi, jak i lepiej wytrenowaną górną partię ciała. Ta szczególna równowaga, która obecna jest w krav maga, predestynuje tę sztukę walki opracowaną przez izraelskich komandosów, do zastosowania w warunkach bojowych i dlatego często w armiach oraz szkołach mundurowych prowadzi się zajęcia z podstaw i zaawansowanej krav magi.

W rzeczywistości jednak obecnie krav maga popularna jest tak bardzo na całym świecie, także w komercyjnych szkołach walki, gdzie uczą się już małe dzieci, a także przedostała się do kultury popularnej, co dodatkowo przyczynia się do wzrostu liczby osób aktywnie ją trenujących. Bez wątpienia można powiedzieć, że ostatnie lata na całym świecie to wzrost zainteresowania różnymi sportami walki, głównie ze względu na ich rozwój holistyczny – całego ciała, umysłu i duszy, uczą bowiem żyć harmonijnie i w zgodzie z sobą, bez agresji, ze świadomością własnej wartości jako człowieka. A izraelska sztuka walki jest pod tym względem na pewno jedną z bardziej wszechstronnych i uniwersalnych.

 

Leave a Reply