Najbardziej znany agent na świecie

W dzisiejszych czasach nie ma chyba już na świecie osoby, która nie znałaby przygód agenta 007, znanego jako James Bond. Wokół tej fikcyjnej postaci co jakiś czas rodzi się szum, z uwagi na kolejną ekranizację jego przygód. Do tej pory nakręcone zostały już dwadzieścia trzy filmy, których głównym bohaterem jest właśnie agent jej królewskiej mości, czyli James Bond.

James Bond jest zawodowym żołnierzem, członkiem MI6. Dwa zera oznaczają, że posiada on licencję na zabijanie. Bond urodził się w Szkocji, w miasteczku Skyfall, jak dowiadujemy się z ostatniej części jego przygód. Autorem powieści był znany pisarz Ian Fleming. Tworząc swoją postać wzorował się on podobno na serbskim szpiegu, który był podwójnym agentem i pracował również dla wywiadu brytyjskiego i niemieckiego. Znany był z tego, że uchodził za playboya, podobnie jak James Bond. Jest to bohater bardzo charakterystyczny. Przede wszystkim, cechuje go silny charakter, duża siła fizyczna i spryt, ale również urok osobisty. James Bond jest osobą szarmancką i wysoce kulturalną. W każdej z części jego przygód pojawiają się więc piękne kobiety, z którymi James Bond nawiązuje znajomości o różnym charakterze. Jedną z bohaterek zagrała nawet Polka, Izabela Scorupco.

Poza tym, James Bond posiada szereg gadżetów, które znacznie ułatwiają mu pracę. Są to różnego rodzaju wynalazki, jak specjalne długopisy, aparaty i oczywiście samochody. Bond zawsze porusza się super szybkim i ultra nowoczesnym pojazdem po ulicach. Potrafi on również pilotować samoloty i motorówki. Jest agentem do zadań specjalnych, który świetnie radzi sobie ze wszelkimi złoczyńcami zagrażającymi brytyjskiemu imperium. W jednej z części filmu zgodziła się nawet zagrać sama Królowa Elżbieta II, która zagrała w niej samą siebie. James Bond eskortował ją na igrzyska olimpijskie, które odbywały się w Londynie.

Pomimo tego, że James Bond jest postacią fikcyjną, na całym świecie ludzie traktują go jak bohatera. Ogromną popularnością cieszy się również muzyka, która pojawia się w filmach o agencie 007. Utwory tworzyli tacy artyści jak Tina Turner, Garbage, Madonna, czy też Adele. Zawsze znajdują się one na topowych pozycjach list przebojów. Warto zwrócić uwagę również na efekty specjalne, które w filmach pełnią bardzo ważną rolę.

James Bond grany był przez wielu aktorów, między innymi przez Seana Connery, Rogera Moore’a, Timothy’ego Daltona, Pierce’a Brosnana i ostatniego – Daniela Crayge’a. Z tego, co donoszą media aktor zrezygnował już z dalszego odtwarzania tej roli. Trwają rozmowy z innymi aktorami. Do wzięcia jest wielka rola. Jakiś czas temu spekulowano, iż Bonda powinien zagrać aktor czarnoskóry. Obecnie plotkuje się, że być może agenta zagra kobieta, jednakże jest to mało prawdopodobne.

Bond jest szpiegiem niezwykle odważnym. W trakcie swojej służby w SIS broni on świata podróżując po różnych jego zakątkach. Przygody ekranizowano już chyba na wszystkich kontynentach. Bond niejednokrotnie służył także pod wodą i w powietrzu. Najczęściej jego wrogowie to złoczyńcy, którzy planują degradację planety poprzez użycie broni masowego rażenia. Oczywiście, udaje mu się zawsze obronić świat i odzyskać honor. Z czasem przygody Jamesa Bonda stają się coraz bardziej mroczne. Można to zauważyć szczególnie w dwóch ostatnich częściach filmu, kiedy Bond odkrywa swoje tajemnice z przeszłości i dowiadujemy się wiele o jego prywatnym życiu i tym, w jaki sposób został agentem 007.

James Bond to prawdziwa klasyka. Ponieważ na ekranach naszych telewizorów pojawia się on nieprzerwanie już od ponad pół wieku, znają go wszystkie pokolenia. Z czasem oczywiście filmy nieco się zmieniały. Duży wpływ na to zjawisko miały efekty specjalne, których w pierwszych częściach przygód o Bondzie nie było. Dzisiaj połowa scen kręcona jest właśnie przy użyciu komputera.

 

Leave a Reply