Siły zbrojne Izraela

Izrael jest państwem, które odzyskało swoją niepodległość stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1948 roku. Wcześniej Izraelczycy przez długie lata walczyli o swoją wolność, tworząc przy tym różnego rodzaju organizacje paramilitarne, które toczyły walki. Kiedy nadszedł pokój w państwie zaistniała wówczas konieczności utworzenia własnych sił zbrojnych, sformalizowanych i gotowych do walki w obronie państwa. Premier nakazał wówczas zdelegalizowanie wszystkich małych organizacji paramilitarnych i wojskowych i stworzył prawdziwą armię.

Armia Izraela to IDF, czyli tak zwany CaHal. Jest to według badań jedenasta na świecie armia, pod względem swojej siły i liczebności. Dzięki ogromnemu doświadczeniu w trakcie wojny partyzanckiej oraz konieczności ciągłej walki o swoje terytorium armia Izraela może się pochwalić bez problemu siłą swoich żołnierzy i ich zaangażowaniem. Z badań wynika, iż armia Izraela liczy sto osiemdziesiąt siedem tysięcy osób i jej siła stale rośnie. Ponieważ państwo nie może sobie pozwolić na żadną przegraną wojnę, aria ta jest stale trenowana i doskonalona. Jej cel to przede wszystkim defensywna obrona przed wrogiem. Izrael nie ma bowiem żadnych żądań terytorialnych. Chce jedynie bronić granic własnych. Wiele mówi się o tym, że armia Izraela posiada broń atomową. Podobno w posiadaniu tego państwa znajduje się aż pięćset głowic nuklearnych, które mogłyby zostać użyte w każdej chwili i stanowią one ogromne niebezpieczeństwo dla całego świata. Dlatego też, większość państw liczy się bardzo z siłą tej armii.

Poza tym, armia Izraela dysponuje z pewnością bardzo nowoczesnym sprzętem militarnym, jak i czołgami oraz bronią. Wyposażenie jej jest bardzo nowoczesne i funkcjonalne. Żołnierze mają do dyspozycji właściwie najnowszą technologię, jaka istnieje na świecie. Armia Izraela dzieli się na siły lądowe, powietrzne oraz morskie. Wszystkie one są bardzo silne i dobrze przygotowane na wypadek jakiejkolwiek wojny.

Nowym wyzwaniem dla izraelskiej armii z pewnością stały się ataki terrorystyczne. Walka z terroryzmem jest walką nieprzewidywalną i niezwykle wymagającą. Ponieważ Izrael jest państwem, w którym ataki takie nabierają znacznie na sile i cierpi na tym dużo ludności cywilnej, powstała konieczność reorganizacji całej armii. Poza tym, jej dowódcy cały czas poszukują odpowiedniego rozwiązania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się terroryzmu. Kilka przegranych wojen terytorialnych również odcisnęło swoje piętno na izraelskiej armii. Cały czas wymaga więc ona przebudowy i nowoczesnego planowania.

 

Leave a Reply