Tajne służby wywiadowcze Izraela

Izrael odzyskał swoją długo wyczekiwaną niepodległość w maju 1948 roku. Okazało się jednak wówczas, że zagrożenie ze strony sąsiadujących państw arabskich wcale nie minęło. Przywódcy wielu z nich mieli konkretne plany związane z terytorium Izraela. Jasne było więc, że jak najszybciej trzeba stworzyć w państwie dobrze działające służby specjalne. W 1951 roku powstał więc Aman, a zaraz po kilku miesiącach Szin Bet. Służby cywilne utworzono zaś już w 1948 roku. Wkrótce później zaistniała jednak konieczność zmiany struktur i powstał Mosad, czyli Instytut do Spraw Wywiadu i Działań Specjalnych.

Początkowo Mosad swoją działalność prowadził głównie w ambasadach izraelskich i w ich okolicach. Dotyczyło to oczywiście największych i najważniejszych państw na świecie. Z czasem, dzięki swoim działaniom Mosad uznany został za jeden z najlepszych wywiadów i służb na świecie, obok CIA oraz KGB.

Jako jedno z najważniejszych osiągnięć Mosadu przedstawia się przechwycenie referatu, który Nikita Chruszczow miał przedstawiać na XX Zjeździe Komunistycznych Partii w 1956 roku. Do tej pory zdania na ten temat są podzielone i nie wszyscy historycy uznają, iż to Mosad zdobył treść tegoż wykładu. Mosad przyczynił się również do pojmania Adolfa Eichmanna, czyli byłego członka SS, który zbiegł i ukrywał się w różnych krajach. Trudno by zliczyć najważniejsze akcje, w jakich Mosad brał udział i odniósł spektakularny sukces.

Po zabiciu olimpijczyków w Monachium w 1972 roku to właśnie Mosad odegrał ogromną rolę. Ówczesna premier Izraela uznała, iż żaden z zamachowców nie ma prawa przeżyć. Agenci Mosadu, nazywani również szwadronem śmierci przez miesiące podróżowali po wszystkich krajach europejskich i zabijali zamachowców. Udało się przeżyć tylko jednemu z nich, który postrzelony został w Polsce. Ekranizację tej walki można było obejrzeć w doskonałej produkcji filmowej właśnie pod tytułem Monachium. Widzowie obserwowali agentów Mosadu planujących swoje zasadzki i akcje.

W trakcie tej akcji w Norwegii agenci Mosadu przez pomyłkę zabili kelnera narodowości norweskiej. Kiedy ich przywódca został schwytany przez policję, bardzo szybko ujawnił wszystkie informacje na temat Mosadu służbom, w zamian za obniżenie wyroku. Do ponownej sytuacji doszło również w 1997 roku w trakcie próby zabójstwa przywódcy Hamasu. Wówczas doszło nawet do incydentu dyplomatycznego, ponieważ agenci Mosadu posługiwali się kanadyjskimi paszportami i dokumentami. Mosad na całym świecie znany był i jest ze swoich doskonałych akcji i bezwzględności.

Leave a Reply