Wielka zasługa Polaków dla USA

Jeszcze do niedawna wiele osób nie wiedziało w ogóle o tym, że przeprowadzona została Operacja samum. Była to bowiem operacja ściśle tajna, która na jaw wyszła dopiero po kilku latach. Służby długo nie chciały przyznać się do tego, że przeprowadzone zostały tego rodzaju czynności. Później, w roku 1999 Władysław Pasikowski nakręcił nawet film pod tytułem operacja samum, w którym jedną z głównych ról zagrał rozchwytywany wówczas aktor- Bogusław Linda. Film ten oparty został całkowicie na prawdziwych faktach. Polacy poznali wówczas prawdę o tej owianej tajemnicą operacji.

Wszystko miało miejsce w Iraku. Amerykanie mieli tam swoich szpiegów, którzy zdobywali dla nich informacje przez wojną w Zatoce Perskiej. Kiedy chciano ich wydostać z kraju i bezpiecznie przetransportować do Stanów Zjednoczonych, okazało się, że wcale nie będzie to łatwe. USA wystąpiły więc do kilku krajów europejskich z prośbą o pomoc w przygotowaniu operacji wydostania szpiegów. Niestety, kraje takie jak Niemcy, czy Francja odmówiły udzielenia Stanom takiej pomocy. Zgodził się jako jedyny rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Zaplanowana została operacja samum. Przeprowadzono ją w 1990 roku. Było to świeżo po tym, jak w Polsce powołany został Urząd Ochrony Państwa. Polska dopiero raczkowało jako kraj demokratyczny. Szefem całej operacji został pułkownik Gromosław Czempiński.

Operacja samum nie była wcale łatwym zadaniem. Irakijczycy byli bowiem wówczas bardzo uważni i pilnowali swoich granic. Polskie służby, w tym najlepsi agenci dostali się więc do Iraku, aby pomóc wydostać się z niego Amerykanom. Pewne było, że jeżeli operacja samum nie powiedzie się, wówczas również nasi żołnierze nie powrócą już do kraju i zostaną schwytani przez Irakijczyków. Ponieważ Polska prowadziła bardzo dobre stosunki z Irakiem, bez problemu udało im się dostać do kraju pod przykrywką prac budowlanych. Wielu Polaków pracowało tam wówczas przy budowie dróg i miast. Problem pojawił się jednak, kiedy cała ekipa chciała przekroczyć granicę.

Operacja samum polegała na tym, że Amerykanie mieli przekroczyć granicę z Turcją z polskimi paszportami i podawać się za Polaków. Kiedy jednak jeden ze strażników granicznych odezwał się po polsku do jednego ze szpiegów amerykańskich, ten nie potrafił mu odpowiedzieć. Plotka głosi, że udał on pijanego lub zemdlał. Strażnik znał nieco język polski, ponieważ studiował w tym kraju. Na szczęście polski kierowca autobusu wykazał się refleksem i wysiadł z autobusu i powitał Irakijczyka trzema pocałunkami, co jest w polskim zwyczaju. Ten nie chciał już oglądać żadnych paszportów i z uśmiechem na ustach puścił cały autobus dalej. W ten sposób udało się bezpiecznie przetransportować Amerykanów do Turcji.

Operacja samum przysłużyła się również do zdobycia tajnych map Bagdadu, które pomogły później Amerykanom w wojnie z Irakiem. Media długo milczały na temat operacji samum i nikt w Polsce nie wiedział, jakim bohaterstwem wykazali się nasi rodacy. Rząd amerykański w podziękowaniu anulował Polsce połowę długu, który stanowił 16,5 mld dolarów. Dług ten zaciągnięty został jeszcze za czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pułkownik Gromosław Czempiński został odznaczony jedną z najlepszych nagród CIA. Współpraca pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi bardzo zazębiła się od tego czasu. Polacy mogli więc liczyć na dużo lepsze traktowanie przez USA niż inne europejskie kraje, co wiele z nich miało nam za złe.

Kiedy powstał w Polsce film operacja samum wiele osób dopiero wtedy dowiedziało się, co tak naprawdę stało się w Iraku i jak wielkie ryzyko wzięli na siebie nasi polscy bohaterowie. Dzięki nim udało się w bezpieczny sposób ewakuować wszystkich Amerykanów i sami oni również wrócili szczęśliwie do swoich domów. Produkcja filmu była współfinansowana po raz pierwszy w historii polskiego kina przez wytwórnię filmową Warner Bros i po raz trzeci przez stację HBO. Film odniósł w Polsce ogromny sukces.

 

Leave a Reply