Najlepsi z najlepszych

Funkcjonowanie w warunkach stałego zagrożenia i dużego niebezpieczeństwa wewnętrznego wymaga stałej gotowości i pracy nad standardami zwalczania przestępczości czy aktów terroryzmu. Każde państwo ma swoje własne wyzwania z zakresu polityki bezpieczeństwa i inną sytuację wewnętrzną oraz zewnętrzną, więc inne są też metody przyjmowane przez poszczególne rządy w zakresie przygotowania na wypadek ewentualnego ataku. Bez względu jednak na specyfikę konkretnych rozwiązań prawnych i politycznych – za każdym razem da się w zauważyć w systemie bezpieczeństwa obecność służb szybkiego reagowania, służb taktycznych czy antyterrorystycznych. Ich znaczenie w całym systemie bezpieczeństwa państwa jest wyjątkowe, tak samo jak szkolenie ich pracowników, funkcjonariuszy oraz dowództwa.

Wyposażenie i zarządzanie takimi jednostkami jak SWAT wymaga ogromnych nakładów finansowych, ale jednocześnie są to służby najbardziej przygotowane do walki z wrogiem, który nagle atakuje wewnątrz kraju. Mogą to więc być grupy przestępcze, ale także indywidualni porywacze czy masowi mordercy uciekający przed policją. Za każdym razem, gdy w grę wchodzi życie wielu ludzi, a osoba przetrzymująca je lub grożąca im jest niepoczytalna i ma niejasne zamiary – do gry włączane są właśnie takie struktury jak SWAT, które swoim wyposażeniem i doświadczeniem, a także przywilejami prawnymi, zdecydowanie prześcigają takie organy jak Policja. Nawet FBI niejednokrotnie korzysta z pomocy SWAT jako swoistej zbrojnej ręki, która jest taktycznie i operacyjnie bez wątpienia najlepiej zorganizowaną służbą na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

W funkcjonowaniu takich jednostek jak SWAT bardzo ważne są z pewnością procedury oraz określone sposoby postępowania, a także wieloletnie szkolenia pracowników, które pozwalają im zachować najwyższą sprawność fizyczną, intelektualną i emocjonalną. Na placu bitwy czy boju – a takim miejscem może być nawet komercyjny bank zaatakowany przez rabusiów – liczy się bowiem nie tylko groźna broń i nowe technologie szpiegowskie, ale doświadczenie operacyjne i chłodny umysł osób, które ostatecznie prowadzą akcję. Samo dostanie się do SWAT jest bardzo trudne i poprzedzone licznymi egzaminami oraz testami sprawności fizycznej oraz intelektualnej czy psychologicznej. Z pewnością do takich jednostek dostać mogą się tylko najlepsi z najlepszych, a ich funkcjonowanie, działanie i prowadzenie się – nawet poza godzinami pracy – jest wnikliwie analizowane także w trakcie ich pracy w tych jednostkach. Profesjonalizm, jakim chwali się SWAT, wynika przede wszystkim w wielu dekad doskonalenia własnych rozwiązań i metod operacyjnych. Wiele z tych koncepcji i modeli działania musiało zostać wykutych w boju, w praktycznych warunkach polowych, kiedy to czasami konkretne działania prowadziły do śmierci nie tylko napastnika, ale i innych osób. Po każdej takiej tragedii, wyciągane są jednak odpowiednie wnioski, a działania służb przy następnej okazji będą mogły już być odpowiednio usprawnione i bezpieczniejsze.

 

Leave a Reply