Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej

W dziejach Rosji i jej poprzedniczek ogromną rolę odgrywał zawsze wywiad. Największą instytucją wywiadowczą, która funkcjonowała jeszcze za czasów Rosji Radzieckiej, następnie w ramach ZSRR i Rosji był Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, czyli w skrócie GRU.

GRU dysponował ogromnym szeregiem ludzi. Okazuje się, że w jego ramach działali nie tylko żołnierze, w tym również nielegalni żołnierze wywiadowczy, dyplomaci rozsiani po placówkach dyplomatycznych na całym świecie, a także specjalnie wyszkoleni komandosi zwani Specnaz. Również attache wojskowi w różnego rodzaju placówkach na świecie wywodzili się z GRU i pełnili role tajnych agentów.

Okazuje się, że przez lata GRU specjalizował się nie tylko w wywiadzie dotyczącym planów militarnych i wojen. Oczywiście, zbierał on również informacje na temat posiadanych narzędzi, broni i tym podobne, ale specjalizował się również w innych informacjach. Często dotyczyły one nowoczesnych technologii posiadanych przez inne państwa. Bardzo często GRU znajdowało cywilów innych narodowości, którzy pracowali nad różnego rodzaju projektami i właśnie ich werbowało do dołączenia do jednostki. Członkowie GRU rozsiani byli więc po całym świecie i zbierali dla władzy szereg różnych informacji. Informacje te okazywały się bardzo często niezwykle przydatne. Wiele ciekawych informacji, nieznanych do tej pory światu można znaleźć w książkach Wiktora Suworowa, który również przez lata funkcjonował jako radziecki żołnierz i szpieg, a po latach uciekł do Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał azyl. W dużej mierze obnaża on właśnie GRU i wskazuje, jakie były działania komitetu oraz jakie stosował on metody, aby zdobyć cenne dla siebie informacje. Szczególnie wiele czytelnik może dowiedzieć się o komandosach i o tym, w jaki sposób byli oni szkoleni.

 

Filed under: kgb

Leave a Reply