Obserwator zza kulis

Na pewno znacie to uczucie. Ten dreszczyk emocji kiedy z kimś na osobności rozmawiacie o rzeczach, o których inni nie powinni słyszeć. I informacje te mogą zostać wykorzystane w sposób dla nas szkodliwy. Albo innymi słowy na naszą szkodę. Takie osoby doniosą uprzejmie komu trzeba, a my będziemy mieli nieprzyjemności. I trzeba uważać.

W niektórych państwach jedno źle wypowiedziane zdanie, a nawet źle wypowiedziane słowo mogą pogrążyć nas na dobre. Ale gdzie mogą znajdować się ci uprzejmi donosiciele? Wszędzie i nigdzie. A na poważne – od tego są właśnie tajne służby.

Nie raz widzieliśmy w filmach tłum ludzi, a wśród nich kryły się jakieś podejrzane jednostki. Tak, to mogą być tajni agenci. Ale nie popadajmy w paranoję. Nie wszędzie się oni znajdują, a przynajmniej nie w cywilizowanych państwach demokratycznych. Ale od czasu do czasu mogą się gdzieś ukrywać. Taka jest ich praca.

Tajne służby, jak sama nazwa wskazuje, są tajne i przeciętny obywatel niewielkie ma o nich pojęcie. Przeciętny obywatel nie wie gdzie są i co robią. O ich akcjach niewiele wiadomo, jeśli w ogóle. A czym się mogą zajmować? W państwach totalitarnych wyszukiwaniem wrogów ludu. Czyli tych, którzy źle myślą o aktualnie panującej władzy. W innych systemach wyszukują wrogich agentów jeżeli działają na terenie swojego państwa. Ale jeżeli działają za granicą to mogą podejmować działania dywersyjne przeciwko swoim wrogom. Na przeróżne sposoby. Agenci mogą gromadzić różne potrzebne informacje. Nie raz słyszeliśmy o tym, jak agenci przechwycili informacje o planowanym wrogim ataku. Dzięki temu udało się jego uderzenie uprzedzić i wzmocnić własne siły. Albo wręcz podsłuchano rozmowy o tym, kto gdzie i kiedy zamierza uderzyć na nasze państwo. Tutaj również przydało się odpowiednio uprzedzić zamiary wroga. A poznanie zamiarów wroga to bardzo ważny krok do zwycięstwa.

Znać zamiary wroga – oto klucz do zwycięstwa nad naszym przeciwnikiem. Nie zawsze jest to możliwe, ale właśnie po to nam jest potrzebny dobry wywiad. On może zadecydować o losach wojny. Co więcej słyszeliśmy wszyscy o Enigmie – niemieckiej maszynie szyfrującej. Złamanie Enigmy miało wpływ na przebieg dalszych działań wojennych. Taki scenariusz zdarzył się nie tylko wtedy. Podobne zdarzenie miało miejsce m.in. w trakcie wojny wietnamskiej. KGB miała znała amerykańskie szyfry, a to pozwoliło znacznie utrudniać amerykanom działania wojenne. Wiele wiadomości zostało przechwyconych.

Wywiad to ważny element bezpieczeństwa każdego państwa. Zapewnia on tak bezpieczeństwo wewnętrzne, jak również zewnętrzne. Ponadto pozwala osłabić wroga. Dlatego w interesie każdego państwa jest, aby ten wywiad był silny.

Leave a Reply